ABA terapijas nodarbības
Lietišķā uzvedības analīze (Applied Behavior Analysis – ABA) - zinātniskā disciplīna, kas paredz mūsdienu uzvedības teorijas izmantošanu, lai mainītu sociāli nozīmīgu uzvedību. Uzvedības analīzi (ABA) visbiežāk izmanto kā terapijas metode cilvēkiem ar attīstības traucējumiem, īpaši autisma spektra traucējumu terapijai. Tomēr, šai metodei ir plašs pielietojuma spektrs, ieskaitot valodas apguvi, izglītību (piemēram sekmju uzlabošanu, svešvalodas mācīšanas stratēģijas), gerontoloģiju, veselīga dzīvesveida un fiziskās kultūras uzturēšanu, darba drošību, medicīniskās procedūras (piemēram, analīzes ņemšana, vizīte pie zobārsta), bērnu audzināšanu, terapiju smagu psihisku traucējumu gadījumā, ka arī var pielietot sportā.
ABA strādā ar sociāli nozīmīgu uzvedību. Piemēram, ja vienam bērnam šobrīd svarīgi mācīties apmeklēt tualeti (kas var būtiski uzlabot dzīves kvalitāti), speciālists nemācis viņu zīmēt, vai lasīt. Bet citu bērnu, kuram pamatprasmes jau ir izveidotās un viņš plāno uzsākt apmācību skolā, speciālists var uzsākt lasīšanas vai rakstīšanas treniņus, jo šīm bērnam lasīšanas un rakstīšanas prasmes var uzlabot dzīves kvalitāti.
Terapijas laikā speciālisti pēta kā apkartēja vide var ietekmēt cilvēka uzvedību. Piemēram, kāds stimuls var izraisīt nevēlamo uzvedību: kāpēc bērns kliedz, vai met mantas, kaujas, kāpēc pusaudzis izvairās no komunikācijas ar vienaudžiem vai neprot patstāvīgi iepirkties veikalā. Uzvedības analītiķis novēro, analizē, mēģina saprast uzvedības funkcijas un izstrādā stratēģijas uzvedības korekcijai pielāgojoties katram klientam. Kopumā ABA ir vērsta uz cilvēka sociāli pieņemamu uzvedības formu, cenšas attīstīt funkcionālas prasmes, komunikācijas prasmes, pašapkalpošanās prasmes, veicina bērnu spējas iesaistīties mācību procesā.
ABA speciālisti nepārtraukti sadarbojas ar vecākiem un citiem speciālistiem lai nodrošinātu labāko pakalpojumu un veicinātu bērna jaunas prasmes apguvi. Svarīgi atcerēties, ka nodarbības vajag apmeklēt regulāri. Agrīnās iejaukšanās programmai jābūt intensīvai — no 30 līdz 40 stundām nedēļā, lai bērns varētu apgūt nepieciešamās uzvedības prasmes. Tas nozīmē, ka vecākiem jāapgūst ABA stratēģijas un aktīvi jāpielieto tās ārpus nodarbībām. Svarīgi, lai citi speciālisti ievēro ieteikumus un cenšas iesaistīties apmācības/terapijas procesā, īstenojot prasmes vai uzvedības korekcijas programmu.
Mūsu speciālisti:
- Alina Ladovska
- Aleksandra Nikolajeva
- Anna Gavriloviča
- Marina Ņesterova
- Viktorija Potapenko
- Margarita Vasiļevska