Fizioterapeita nodarbība
Fizisko aktivitāšu veicināšana bērniem ar AST pašlaik ir aktuāls zinātnisks temats. Pētījumi ir pierādījuši, ka bērnu fiziskā attīstība var ietekmēt arī viņu komunikācijas prasmes. Ja bērns nepietiekami attīstītas fiziskās spējas dēļ nespēj aktīvi rotaļāties, viņam būs grūtāk piedalīties kopīgās spēlēs un citās aktivitātēs ar vienaudžiem, tādējādi samazinot iespēju veidot draudzīgas attiecības. Ir zināms, ka aptuveni 79% bērnu ar AST ir aizkavēta motorikas attīstība. Apmēram 70-80% bērnu ar AST novērotas līdzsvara un kustību koordinācijas problēmas, savukārt 30-50% bērnu ir grūtības plānot un veikt kustības, kas var izraisīt neveiklību, nejaušu citu aizskaršanu vai paklupšanu.
Fizioterapija un osteopātija ir divas dažādas, bet potenciāli papildinošas pieejas bērnu ar autiskā spektra traucējumiem (AST) attīstības veicināšanai. Abas metodes var būt noderīgas, bet apvienojot viņus abus var sasniegt vislabākos rezultātus.
Osteopātija
Osteopātija ir medicīnas pieeja, kas koncentrējas uz ķermeņa struktūras un funkcijas līdzsvaru. Osteopātiskā pieeja bērniem ar AST var iekļaut:
- Mīksto audu manipulācijas: Lai uzlabotu asinsriti, mazinātu spriedzi un stimulētu nervu sistēmu.
- Kraniosakrala un biodinamikas osteopātija: Šī metode ir vērsta uz smadzeņu un muguras smadzeņu šķidruma plūsmu un var palīdzēt mazināt nervu sistēmas disfunkciju.
- Autonomās nervu sistēmas līdzsvarošana: Osteopāts var strādāt, lai uzlabotu autonomās nervu sistēmas regulāciju, kas var būt disfunkcionāla bērniem ar AST.
- Viscerālo (iekšējo orgānu ārstēšana) osteopātija, kas palīdz noņemt spazmu iekšējos orgānos.
Osteopātijas pamatprincipi:
- Cilvēka ķermenis ir vienots veselums, visas ķermeņa daļas funkcionē vesela organisma kontekstā.
- Ķermeņa struktūras un funkcijas ir cieši saistītas. Funkcijas ietekmē struktūras, struktūras ietekmē funkcijas.
- Organismam piemīt iedzimta spēja atjaunoties, paškoriģēties, pašregulēties.
- Osteopātiskās diagnostikas un ārstēšanas pamats ir šie trīs principi.
Mūsu speciālisti:
Anna Kuzņecova. Mūsu fizioterapeite Anna vairākus gadus strādā gan ar pieaugušiem, gan ar bērniem izmantojot osteopātijas pamatprincipus. Annai ir pieredze darbā ar bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un autiskā spektra traucējumiem.