Logopēds

Logopēds ir speciālists, kas nodarbojas ar bērnu runas traucējumu atklāšanu un to novēršanu. Logopēda darbs noteikti ir kompleksveidīgs. Tas ietver uzmanības, uztveres, atmiņas, domāšanas un motorikas attīstīšanu u.c.

Nodarbībās logopēds kopā ar bērnu attīsta artikulācijas aparāta kustīgumu, strādā ar skaņām, veic vingrinājumus fonemātiskās dzirdes veidošanai, kā arī leksikas un gramatikas procesu attīstīšanai.

Runas attīstība katram bērnam notiek atšķirīgi. Uzskats, ka bērns pie logopēda jāved 5 gadu vecumā, vairs nav aktuāls. Līdz šim vecumam daudz kas runā jau ir izveidojies, un būs nepieciešams ievērojams darbs no bērna, logopēda un vecāku puses, lai situāciju uzlabotu.

Vislabvēlīgākais laiks konsultācijai ar logopēdu ir 2-3 gadu vecumā. Tomēr, ja jums ir aizdomas par problēmām agrākā vecumā, svarīgi uzreiz pieteikties uz konsultāciju pie specialista (klīniskais psihologs, logopēds, neirologs).

Valodas attīstības normas

Normas robežas ir diezgan plašas. Viens bērns var sākt runāt teikumos 18 mēn. vecumā, bet cits tikai pēc 2,5 gadiem.  Tomēr, lai nepieciešamības gadījumā laicīgi grieztos pēc palīdzības, svarīgi zināt valodas attīstības normas. 

Līdz viena gada vecumam normāli attīstīts bērns jau lieto 3-4 īsus  vārdus. Vārdi var būt neskaidri vai “bērnu valodā”. Piemēram, bērns kad redz suni saka “vau-vau”, kad redz krūzi pasaka “dze” (no vārda dzert). Svarīgi, lai bērns apzīmētu objektu ar noteiktu skaņu, un saista to ar konkrētiem priekšmetiem. Bērns jau saprot vienkāršas norādes (piemēram, "kur ir mamma?", "dod roku", "nedrīkst").

Līdz divu gadu vecumam bērns lieto divu-trīs vārdu teikumus, saprot un pareizi izpilda divpakāpju instrukcijas (piemēram, "ej uz virtuvi un atnes pudeli"), viņa vārdu krājums ir vismaz 50 vārdi, pareizi izrunā vairākas skaņas.

Trīs gadu vecumā bērna runā pamazām veidojas prasme pareizi sasaistīt dažādus vārdus teikumos. No vienkāršām divu vārdu frāzēm viņš pāriet uz sarežģītāku frāžu lietošanu, izmantojot lietvārdu locījumus vienskaitlī un daudzskaitlī, kā arī lieto vienkāršus prievārdus (piemēram, "uz", "iekšā", "zem", "aiz", "ar", "no").

Četru gadu vecumā bērna runā jau parādās salikti un pakārtoti teikumi, tiek lietoti prievārdi (piemēram, "pa", "līdz", "vietā", "pēc", "dēļ", "no"). Šajā laikā bērns apgūst svelpeņus ( S, Z, C) un nedaudz vēlāk šņāceņus (Š, Ž, Č). 

Skaņas R un L parasti parādās ap 5-5,5 gadiem. Līdz piecu gadu vecumam bērns pilnībā apgūst ikdienas vārdu krājumu, lieto vārdu kategorijas (piemēram, "apģērbs", "dārzeņi" utt.). Bērns izrunā visas valodas skaņas, neizlaiž un neaizstāj tās. Izņēmums ir tikai sarežģīti vai nepazīstami vārdi (piem. ekskavators, varavīksne).

Mūsu centra speciālisti,  konsultācijas laikā, atbildēs uz jūsu jautājumiem par bērna valodas attīstības īpatnībām, izvērtēs runu un izstrādās nepieciešamas jūsu bērnam nodarbības,  izvērtēs runu un ieteiks labāko risinājumu bērna runas un valodas korekcijai, kā arī, nepieciešamības gadījumā  sagatavos un izsniegs runas un valodas izvērtējumu.

Mūsu speciālisti:

Rita Selicka. Vairāk nekā 30 gadus strādā ar bērniem un 10 gadus strādā ar bērniem, kuriem ir valodas attīstības traucējumi.  Rita fantastiski pielāgojas katram klientam un cenšas bērnu motivēt  darboties caur spēļu un rotaļu darbību. Tāpēc nodarbības vienmēr ir ļoti jautras  un bērni ar prieku gaida kad satiks Ritu vēl. Rita strādā latviešu valodā. 

Kravchuk Nataliia.  Nataliia   atbrauca pie mums no Ukrainas. Ukrainas logopēdijas skola ir ļoti spēcīga. To mēs varam redzēt Nataliias darbā.  Nataliia efektīvi māca bērnus izrunāt skaņas, darboties ar pirkstiem, uzlabo mūsu klientiem uzmanības koncentrēšanas spējas, kā arī pielieto vingrinājumus atmiņas trenēšanai. Nataliiai ir lielā pieredze darbā ar bērniem un pusaudžiem. Nataliia aktīvi mācās latviešu valodu, bet šobrīd savā profesionālā darbā lieto krievu un ukraiņu valodas.