Autisma diagnostika (ADOS-2)


Autisma diagnostika  ir daudzsoļu process, kas prasa vairākas konsultācijas. Lai noteiktu, vai cilvēkam ir autiskā spektra iezīmes, sākotnēji ir svarīgi veikt daļēji strukturētu interviju (piemēram, ADI-R), lai izprastu agrīnas attīstības īpatnības un identificētu esošās grūtības. Ja uz diagnostiku tiek atvests bērns, intervijā piedalās vecāki, savukārt, ja klients ir pieaugušais, tad intervijā piedalās pats klients.


Intervijas laiks no 40 līdz 60 min.

Otrajā tikšanās reizē vai uzreiz pēc intervijas (pēc nepieciešamības) var veikt ADOS-2. Autisma diagnostiskās novērošanas skala (Autism Diagnostic Observation Schedule-2) ir standartizēta metode, kas palīdz novērtēt autiskā spektra traucējumu pazīmes bērniem un pieaugušajiem. Novērošanas skalai ir pieci moduļi, un moduļa izvēle ir atkarīga no klienta vecuma un valodas attīstības. Moduli izvēlas speciālists, sākotnēji novērtējot klienta situāciju un valodas attīstības līmeni. Ja diagnostika tiek veikta bērnam, kurš nerunā vai runā tikai īsās frāzēs (T. 1. un 2. modulis), vecākiem obligāti jāatrodas telpā. Ja klients (bērns, pusaudzis, pieaugušais) runā garos teikumos, vecāku klātbūtne diagnostikas telpā nav nepieciešama.

ADOS-2 var veikt bērniem no 12 mēnešu vecuma (ar nosacījumu, ka bērns prot staigāt bez atbalsta) un pieaugušajiem bez vecuma ierobežojumiem.

ADOS-2 nav iespējams veikt:

  • Personām ar dzirdes traucējumiem;
  • Personām ar redzes traucējumiem;
  • Klientiem ar selektīvo mutismu (bērns/pusaudzis nerunā ar svešiem cilvēkiem);
  • Bērniem vai pieaugušajiem, kuri neprot staigāt (atrodas ratiņkrēslā);
  • Gadījumos, kad bērns visu diagnostikas laiku sēdēja vecāku klēpī vai visu laiku raudāja.

Lai veiktu ADOS-2, nepieciešama specifiska telpa. Telpā var atrasties tikai metodes materiāli, jo citu mantu (biroja tehnika, citas rotaļlietas, sadzīves priekšmeti) esamība var ietekmēt rezultātu ticamību. Bērnam nedrīkst būt rokās sava rotaļlieta vai knupītis.

Diagnostikas ilgums ir vismaz 40 minūtes un ne ilgāk par 60 minūtēm.


Pēc diagnostikas speciālists uzreiz apstrādā rezultātus un sagatavo atzinumu. Svarīgi atcerēties, ka ADOS-2 rezultāti var norādīt uz iespējamu AST simptomātiku, taču, lai saņemtu diagnozi, jāpiesakās pie ārsta psihiatra. Psihiatrs, analizējot cilvēka anamnēzi un visus izmeklējumus (tostarp ADOS-2 rezultātus), var precīzāk noteikt, vai cilvēkam ir autisma spektra traucējumi vai arī saskarsmes un komunikācijas īpatnības ir saistītas ar citiem attīstības traucējumiem.

ADI-R un ADOS-2 tiek uzskatīti par "zelta standartu" autisma spektra traucējumu novērtēšanā visā pasaulē.

Mūsu centrs piedāvā veikt autiskā spektra traucējumu diagnostiku pie vislabākajiem speciālistiem:

  • sertificēta klīniskā psiholoģe Marija Musatova ar lielu pieredzi AST diagnostikā.
  • sertificēta klīniskā psiholoģe Margarita Vasiļevska. Pabeidza ADOS-2 (ADOS-2 Advance/Research Reliability, UCSF Department of Psychiatry & Behavioral Sciences) apmācību Kalifornijas universitātē (University of California San Francisco).